Trwa przeprowadzka muzeum z klasztoru podominikańskiego. Do rozpoczęcia prac remontowych pozostały 2 tygodnie, rewitalizacja obiektu potrwa kilka lat. Część ekspozycji trafi do kościółka poewangelickiego przy ul. Zawadzkiego w Sejnach.
W tym roku przeżywaliśmy prawdziwe oblężenie naszego grodu nad Marychą, ulicami Sejn mogliśmy spotkać wielu turystów zachwyconych miasteczkiem, kuchnią regionalną, krajobrazami, przyrodą i co często podkreślają miłym przyjęciem przez mieszkańców Sejn. Wiele z tych osób zauroczonych magicznym miejscem powraca tu na stałe. Sejny leżące wokół lasów i pierścienia kilkunastu jezior mają unikatowy mikroklimat, co przyciąga tu ludzi z różnych stron kraju i świata.
Po raz pierwszy publikujemy dokument ze zbiorów archiwum dominikanów sejneńskich. Jest to list królewski Stanisława Augusta Poniatowskiego skierowany do przeora Konwentu Dominikanów Sejneńskich, wielebnego księdza Kazimierza Staniewicza podpisany przez Kazimierza Wolmera, Sędziego Ziemskiego Powiatu Grodzieńskiego.
17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.
Niestety to tylko reprint Aleksandra Pałujańskiego wydany w 150. rocznicę śmierci autora. Książka powstała dzięki staraniom Libra Olecko, inspiracji naukowców leśników i pasjonatów historii Suwalszczyzny.