Żelazko na węgiel. Stare żelazko na węgiel trafiło do muzeum od darczyńcy z Augustowa . Pocztątek historii żelazka to rok 1862. Aby takie żelazko spełniało swoją funkcję należało wsypać do środka rozżarzony węgiel drzewny . Żelazko które trafiło do muzeum pochodzi z roku 1881 (wybita data na korpusie).
1 września 1939 r. Niemcy zaatakowały Polskę z zaskoczenia bez wypowiedzenia działań wojennych. Pierwsze strzały II wojny światowej padły na Westerplatte 1 IX 1939 roku o godz. 4.45, kiedy niemiecki pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał polską Wojskową Składnicę Tranzytową. Pięć minut wcześniej niemieckie lotnictwo przeprowadziło terrorystyczny atak i zbombardowało, praktycznie niszcząc, miasto Wieluń.
Archiwum akt dawnych w Warszawie w swoich zasobach posiada plan sejneńskiego byłego Klasztoru zaadaptowanego na cele szkolne z 1823 roku. Obecnie to siedziba Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Poniżej prezentujemy zdjęcia parteru oraz piętra klasztornego.
Anonimowy darczyńca przekazał carski paszport i inne dokumenty znalezione na strychu w okolicach Sejn.
Dziękujemy
W 104. rocznicę wybuchu powstania sejneńskiego Stowarzyszenie Polska Organizacja Wojskowa i Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oddało hołd powstańcom sejneńskim 1919 r. oraz działaczom niepodległościowym pochowanym na cmentarzach w Sejnach.