Mimo, że sejneńskich sukiennic nie możemy dostrzec od blisko 80 lat, to kryją się ich ślady pod ziemią. Po raz pierwszy prezentujemy odkryty podczas wykopalisk prowadzonych przez Muzeum Ziemi Sejneńskiej zachowany bruk dziedzińca sukiennic. Znalezisko to potwierdza lokalizację obiektu jednoznacznie w centrum miasta.
Klejwy
Pierwszym znanym właścicielem majątku Klejwy był starosta berżnicki, Adam Sempkowski. Władał nim od 1653 r., ale w 1666 r. dobra przeszły na własność Stanisława Białłozora, podstolego smoleńskiego. Synowie Białłozora: Jan, również podstoli smoleński oraz Stanisław, starosta bystrzycki byli następnymi dziedzicami tych włości. W 1764 r. Stanisław August Poniatowski nadał Klejwy Antoniemu Borowiczowi herbu Prus I. Ale nie on, lecz jego synowie zarządzali tym majątkiem. Najpierw Józef (do 1775 r.), potem Leon (w latach 1775-1784), a następnie Nikodem (1784-1794).
Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami zgłosiło akces do Polskiej Organizacji Turystycznej do jego regionalnego oddziału w Białymstoku.
Polska Organizacja Turystyczna (POT) – organizacja rządowa utworzona na mocy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o Polskiej Organizacji Turystycznej. POT rozpoczęła działalność 1 stycznia 2000 r.
Carsten Heinke dziennikarz podróżniczy i wysłannik Die Reisejournalisten z Berlina w ostatnich dniach odwiedził najciekawsze zakątki województwa podlaskiego . Na co dzień autor zajmuje się pisaniem m.in. raportów z podróży, książek podróżniczych, przewodników turystycznych. Dotarł również do Sejn, gdzie największe wrażenie wywarła na nim sejneńska bazylika i klasztor podominikański.
Krasnogruda
Tuż przy litewskiej granicy, na zachodnim brzegu jeziora Hołny leży Krasnogruda. Krasnogruda to mała wieś o rozrzuconych luźno domostwach i usytuowany na jej obrzeżu stary, zabytkowy dwór. Jego dzieje zaczynają się w XVII wieku.
Pierwsze zapiski o majątku Krasnohrudy pochodzą z 1676 roku. Dowiadujemy się z nich, iż folwark ten, należący wcześniej do rodziny Kopciów, nabył w 1660 roku mieszczanin z Wilna, Tomasz Gibel. Kilka lat później otrzymała go w spadku jego córka, Krystyna Konstancja, zamężna za Pawłem Podchocimskim, a następnie Władysławem Jerzym Kosiłło, wojskim trockim. Po jej śmierci Krasnohrudy przypadły synowi z pierwszego małżeństwa, księdzu Dominikowi Podchocimskiemu, który zapisał je dominikanom z Sejn. Od dominikanów dobra te kupiła w 1676 roku przyrodnia siostra księdza Dominika, Joanna Helena z Kosiłłów Piątkowska.