Zaprzyjaźniony z Muzeum Ziemi Sejneńskiej Pan Andrzej Matusiewicz od pewnego czasu pracuje nad II częścią książki „Sejny – fakty, mity, zapomnienia”. Praca poruszać będzie najważniejsze wydarzenia, zachodzące procesy społeczne i przypominać postacie z okresu międzywojennego naszego miasta.
W harcerskim albumie, przekazanym do Muzeum przez Piotra Witaszczyka, odnaleźliśmy zdjęcia białej synagogi z 1990 r. tuż po generalnym remoncie.
Po przerwie, spowodowanej remontem klasztoru, Izba Pamięci Harcerskiej wraca tym razem do Muzeum Ziemi Sejneńskiej, na pierwsze piętro vis-a-vis Sali Biskupiej. Gros pamiątek harcerskich przekazał do Muzeum p. Piotr Witaszczyk, który, mimo iż wyjechał z Sejn, nadal jest bardzo mocno związany z naszym miastem.
85 lat temu, 17 września 1939 r., Związek Sowiecki napadł na Polskę. Sowiecka agresja była kolejną odsłoną porozumienia między III Rzeszą i Związkiem Sowieckim, nazywanego paktem dla wojny lub paktem Ribbentrop – Mołotow. Wcześniej, 1 września 1939 r., umożliwiło ono Hitlerowi atak na nasz kraj. W tajnym protokole do sowiecko-niemieckiego układu o nieagresji podpisanego w Moskwie w nocy z 23 na 24 sierpnia 1939 r. 2 totalitaryzmy podzieliły między siebie wschodnią Europę – pierwszą ofiarą miała być Polska. Dla obu tyranów był to wstęp do realizacji ich długotrwałych celów: dla Hitlera – budowy przestrzeni życiowej na wschodzie, a dla Stalina – realizacji nadrzędnego zamiaru ideologii komunistycznej, czyli rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na cały świat.
Obraz olejny powstał w Muzeum Ziemi Sejneńskiej. Tomek Balicki podjął się pracy, czego efektem jest dzieło, które Państwu prezentujemy. Płótno Muzeum podarowało Liceum Ogólnokształcącemu w Sejnach w 80. rocznicę powstania szkoły.