W Pałacu Biskupim znajduje się Muzeum Ziemi Sejneńskiej. Mieści się tu również siedziba Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Cóż to za budynek i skąd wzięła się jego nazwa?
Jest to klasycystyczna kamienica z połowy XIX wieku, będąca pierwotnie siedzibą biskupów sejneńskich. Miejscowa ludność z czasem dom ten zaczęła nazywać Pałacem Biskupim – być może przyczynił się do tego piękny wystrój wnętrz. Zabytkowe mury były świadkami niejednej ciekawej historii – o żołnierzach napoleońskich, o pracy i życiu biskupów czy spotkaniu w 1919 roku Marszałka Józefa Piłsudskiego z mieszkańcami Sejneńszczyzny. Przeczytacie o nich w dziale Zabytki.
W 2004 roku rozpoczął się kolejny etap w historii tego miejsca. Po kilkumiesięcznym remoncie, 2-go maja 2005 roku zostało uroczyście otwarte Muzeum Ziemi Sejneńskiej – pierwsze muzeum, poświęcone Sejneńszczyźnie. Stworzyli je przede wszystkim mieszkańcy regionu, przynosząc eksponaty – niejednokrotnie będące cennymi, rodzinnymi pamiątkami.
Otwarcie Muzeum Ziemi Sejneńskiej było możliwe dzięki pomocy wielu osób i instytucji. Inicjatorem przedsięwzięcia była grupa lokalnych historyków i społeczników, zrzeszona przy STOnZ. Inicjatywa spotkała się również ze zrozumieniem lokalnych władz. W tym miejscu chcemy podziękować za otrzymane wsparcie i dalsze popieranie naszych działań. Największe wsparcie uzyskaliśmy w Urzędzie Miasta i Radzie Miasta Sejny, Starostwie i Radzie Powiatu Sejny, Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku, Parafii Rzymskokatolickiej i Powiatowym Urzędzie Pracy.
Muzeum Ziemi Sejneńskiej dysponuje sześcioma stałymi ekspozycjami. Prezentowane w nich eksponaty stanowią tylko część zbiorów - Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami posiada ponad 5 tys. eksponatów, archiwaliów i książek. Dlatego co jakiś czas wystawiane muzealia są wymieniane.