STOnZ w PROT
Sejneńskie Towarzystwo jneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami zostało przyjęte do grona członków Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. PROT jest jedną z szesnastu organizacji regionalnych, tworzących Polską Organizację Turystyczną, która jest największą tego typu placówką w kraju. Do głównych zadań POT-u należy szeroko rozumiana promocja turystyczna, obsługa ruchu turystycznego, organizowanie szkoleń i targów turystycznych.
Kuryer Polski donosi...
Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami pozyskało unikatowe wydawnictwo - "Kuryer Polski" z grudnia 1830 r., który relacjonuje na bieżąco wydarzenia z okresu Powstania Listopadowego. Redaktorem naczelnym tego wydawnictwa był Joachim Lelewel. W numerze 375 czasopisma znajdziemy artykuł poświęcony historii sześćdziesięciu studentów ze szkoły wojewódzkiej sejneńskiej, którzy pod dowództwem swego nauczyciela Rybińskiego wzięli udział w Powstaniu Listopadowym. Szkoła wojewódzka w tamtym czasie mieściła się w zabytkowym Klasztorze Podominikańskim w Sejnach. „Kuryer Polski” udostępniany jest zainteresowanym w archiwum Muzeum Ziemi Sejneńskiej.
I etap rewitalizacji wirydarza Klasztoru Podominikańskiego
W Klasztorze Podominikańskim w Sejnach w drugiej połowie 2008 roku został przeprowadzony I etap rewitalizacji wirydarza. Pieniądze na remont w wysokości 25 000 zł pozyskało wspólnie Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami i Parafia Rzymskokatolicka w Sejnach w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.. Wyremontowana została ściana południowa i zachodnia XVII-wiecznego wirydarza. Realizacja zadania umożliwiła także zabezpieczenie powierzchni zabytkowego obiektu przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, jednocześnie wpływając korzystnie na poprawę wyglądu i zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego Województwa Podlaskiego.
Siekierka sprzed 5 000 lat
Muzeum Ziemi Sejneńskiej pozyskało - od Muzeum Okręgowego w Suwałkach - do swojej ekspozycji archeologicznej krzemienną siekierkę neolityczną datowaną na ok. 3000 lat p.n.e. Eksponat ten został odnaleziony w latach 60-tych XX wieku w Sejnach i jak do tej pory jest jedynym tego typu zabytkiem odnalezionym w naszym mieście. Od października 2008 roku można go oglądać w sali archeologicznej Muzeum Ziemi Sejneńskiej.
Minister w klasztorze
W związku z planowanym remontem Klasztoru Podominikańskiego w sobotę 6-go września 2008 r. minister kultury Bogdan Zdrojewski odwiedził Sejny. Wraz z biskupem ełckim Jerzym Mazurem, posłem RP Leszkiem Cieślikiem, burmistrza Sejn Janem Stanisławem Kapem i dyrektorem Muzeum Robertem Klucznikiem obejrzał dokładnie XVII-wieczny zabytek i zwiedził Bazylikę NNMP w Sejnach. W czasie wizyty zadeklarował pomoc przy wymianie stolarki okiennej w klasztorze.
Sejny na szlaku papieskim
Dnia 10-go sierpnia 2008 r., przy okazji podróży wzdłuż otwartego niedawno Szlaku Papieskiego, Sejny odwiedziło wielu dostojników kościoła. Wśród niespodziewanych gości znalazł się Prymas Polski kardynał Józef Glemp, kardynał Stanisław Dziwisz i Biskup Ełcki Jerzy Mazur. Dostojnicy kościoła zwiedzili sejneńską bazylikę i klasztor podominikański, wzięli też udział w Mszy Świętej.
Twarze bezpieki - wystawa
31-go lipca 2008 roku w Klasztorze Podominikańskim w Sejnach otwarto wystawę pt. "Twarze białostockiej bezpieki”, zorganizowaną przez białostocki oddział IPN. Inicjatorami sprowadzenia wystawy do Sejny byli: Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oraz Burmistrz Miasta Sejny.
Wystawa poświęcona pamięci ks. Popiełuszko
W połowie lipca odbyło się uroczyste otwarcie wystawy białostockiego oddziału IPN pt. „Ostatnia droga ks. Jerzego Popiełuszki" w fotografii Artura Radeckiego. Po przywitaniu przybyłych gości przez Burmistrza Jana Stanisława Kap o wystawie i historii jej powstania opowiedział przybyły na otwarcie Łukasz Lubicz – Łapiński z IPN w Białymstoku. Wystawa czynna była do końca września. Ekspozycja trafiła do Sejn w wyniku starań Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Parafii Rzymsko-Katolickiej w Sejnach oraz Burmistrza Miasta Sejny.
Otwarcie Informacji Turystycznej
Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami dnia 7-go lipca otworzyło Centrum Informacji Turystycznej. Placówka mieści się przy ulicy Piłsudskiego 28 (Pałac Biskupi). Centrum Informacji Turystycznej przyjmuje bezpłatnie informacje o kwaterach i usługach z zakresu turystyki (np.. wypożyczanie rowerów, jazda konna, pokazy wypieku chleba). Informacje te udostępniane są interesantom również bezpłatnie, wraz folderami o regionie. Ponadto na miejscu można kupić regionalne wydawnictwa, mapy i przewodniki.
List gratulacyjny od Marszałka Sejmu RP
Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski przesłał do Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami list gratulacyjny z okazji otwarcia Muzeum Diecezji w Sejnach.
Otwarcie Muzeum Diecezjalnego
21-go czerwca zostało otwarte sejneńskie Muzeum Diecezjalne. Powstało dzięki staraniom Burmistrza Miasta Sejny, Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz Parafii Sejneńskiej. STOnZ pozyskało na ten cel dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego(4 tys. zł), a wkład własny do projektu zapewniła sejneńska parafia. Uroczyste otwarcie Muzeum poprzedziła Msza Święta, celebrowana przez biskupa ełckiego ks. Jerzego Mazura, pomysłodawcę całego przedsięwzięcia. Później uroczystość przeniosła się do Klasztoru Podominikańskiego. Tego samego wieczoru odbył się przy okazji wernisaż dwóch wystaw: "Skazani na karę śmierci w województwie białostockim w latach 1944- 1956" pod patronatem białostockiego IPN-u (będzie ją można oglądać do połowy sierpnia) oraz zdjęć z Wilna (autorstwa Macieja Siemaszko). Uroczysty wieczór zakończyły koncerty sejneńskich zespołów. Muzeum mieści się w jednej z sal Klasztoru Podominikańskiego w Sejnach, potocznie nazywanej skarbcem. Ekspozycja dokumentuje ciekawą część sejneńskiej historii – m.in. działalność seminarium, sylwetki biskupów. Do ciekawszych eksponatów należą pochodzące z połowy XIX wieku księgi liturgiczne, piękne zdobione monstrancje, feretrony (obraz religijny w ozdobnych ramach), rokokowe krzyże, Wotum Karola Wojtyły, dary od parafian dla Biskupów (własnoręcznie wykonane), ornaty, kielichy mszalne czy historyczne dokumenty, biskupie pieczęcie. Diecezja augustowska, czyli sejneńska istniała w latach 1818-1925. W momencie utworzenia liczyła 361 tysięcy wiernych. Obejmowała swoim zasięgiem terytorium ówczesnego województwa augustowskiego (oprócz obecnej Suwalszczyzny w jej skład wchodziły m.in. powiat łomżyński, mariampolski, kalwaryjski). Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku diecezja została podzielona na część polską i litewską. Ostatecznie jednak zlikwidowano ją w 1925 roku. Część polską włączono do diecezji łomżyńskiej. (link do galerii zdjęć)
Karabin z Powstania Sejneńskiego
Pan Karol Zianowicz przekazał zabytkowy karabin Muzeum Ziemi Sejneńskiej. Cenne znalezisko przez lata leżało na dnie rzeki Marychy, na wysokości ulicy Strażackiej. Eksponat pochodzi z czasu I wojny światowej - najprawdopodobniej z okresu Powstania Sejneńskiego z 1919 roku.
Otwarcie Auli im. Jana Pawła II
W dniu 18-go maja uroczystego otwarcia Auli im. Jana Pawła II – powołanej do życia przez STOnZ, dokonali: Stanisław Buchowski i Robert Klucznik – przedstawiciele STOnZ, ks. Kazimierz Gacki – proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Sejnach, Jan Stanisław Kap – Burmistrz Miasta Sejny oraz ks. dr Jerzy Sikora – przedstawiciel Kurii Biskupiej w Ełku. Otwarcie poprzedziła msza święta w Bazylice NNMP w Sejnach. Zamiarem STOnZ jest, aby sala była miejscem godnie upamiętniającym postać największego z naszych rodaków. Będzie to miejsce gdzie będą odbywały się wystawy, koncerty, spotkania. Chcemy też zgromadzić jak najwięcej rzeczy związanych z osobą Papieża. Program uroczystości był bardzo bogaty i urozmaicony. Zorganizowaną na tę okazję wystawę przed Pałacem Biskupim pt. „My, Sejnianie z Janem Pawłem II” można było oglądać przez cały dzień. Tego dnia odsłonięta została również tablica pamiątkowa, poświęcona Diecezji Sejneńskiej. Ks. dr Jerzy Sikora wygłosił wykład pt. „Jan Paweł II, jako aktor”. W programie uroczystości znalazły się m.in. koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach, część artystyczna przygotowana przez Przedszkole Miejskie w Sejnach, spektakl pt. „Przed sklepem jubilera” w wykonaniu Teatru Karola Wojtyły – tworzą go uczniowie Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Sejnach, „Życie, dwie twarze” – recital w wykonaniu Grzegorza Kucharzewskiego, Marty Wichert i Wojciecha Ramotowskiego. W Auli zostały wyświetlone dwa filmy: „Lolek. Osobliwy portret Jana Pawła II” oraz „... Po maturze chodziliśmy na kremówki. Ojciec Święty w Wadowicach”. Tego dnia do północy – w ramach tzw. nocy muzealnej, działały muzea w klasztorze podominikańskim i Pałacu Biskupim. Oficjalne otwarcie Auli im. Jana Pawła II w Pałacu Biskupów Diecezji Sejneńskiej poprzedził kilkutygodniowy remont. Wsparcia finansowego przedsięwzięciu udzielił Urząd Miasta Sejny. Jej powstanie i włączenie w struktury STOnZ było możliwe również dzięki poparciu księdza proboszcza Kazimierza Gackiego – sala znajduje się w budynkach parafialnych. (link do galerii)
Kalendarz Diecezjalny
Muzeum Ziemi Sejneńskiej wzbogaciło się o nowy eksponat. Jest to „Sejneński Kalendarz Diecezjalny” z 1867 roku. Ten unikat odnaleziono przypadkowo podczas przygotowań do remontu kościoła w Berżnikach. Zbiory muzeum są sukcesywnie uzupełniane przez mieszkańców Sejneńszczyzny, za co Muzeum Ziemi Sejneńskiej serdecznie dziękuje swoim ofiarodawcom.
Nazwa Placu Dominikańskiego
Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami złożyło wniosek do Burmistrza Miasta i Rady Miasta Sejny o nadanie nazwy "Plac Dominikański" parkingowi przy Zespole Podominikańskim w Sejnach.
Promocja dziedzictwa kulturowego Sejn i Sejneńszczyzny
W ramach otwartego konursu ofert na realizację zadań publicznych STOnZ uzyskało dofinansowanie w wysokości 8 tys. zł. Umożliwiło to popularyzację wiedzy o regionie oraz promocję dziedzictwa kulturowego, przede wszystkim poprzez udostępnianie Muzeum Ziemi Sejneńskiej, Klasztoru Podominikańskiego oraz archiwum i biblioteki Towarzystwa. Ze zbiorów archiwalnych i bibliotecznych korzystali uczniowie, studenci oraz mieszkańcy innych regionów, poszukujący swoich przodków. W większości przypadków największym zainteresowaniem cieszyły siew wydawnictwa regionalne. Pracownicy STOnZ opracowali nowe tematy na lekcje muzealne, z których mogą korzystać wszystkie szkoły z terenu Powiatu Sejneńskiego. Dodatkowo w ramach dofinansowania wyremontowano dwa pomieszczenia: biuro w sejneńskim Klasztorze Podominikańskim oraz Salę Jana Pawła II. Znajdują się w niej m.in. obrazy z wizerunkiem Ojca Świętego (wykonane przez lokalnych artystów), zorganizowano wystawę czasową, konkurs, dni papieskie oraz prowadzono lekcje muzealne. Te działania wzbogaciły ofertę kulturalną oraz edukacyjną Sejn i Sejneńszczyzny. Działalność muzealna umożliwiła zabezpieczenie zabytków materialnych przed niszczeniem i zapomnieniem.
Wydanie małego przewodnika
Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami wydało „Mały Przewodnik po Sejnach”. Publikacja cieszyła się w sezonie dużym zainteresowaniem. Ten mini-przewodnik proponuje turystom spacer główną ulicą Sejn – opisuje znajdujące się wzdłuż niej zabytki i kilka ciekawostek z historii regionu. Stanisław Buchowski i Robert Klucznik zaznaczają we wstępie, że Sejneńszczyzna jest ciekawym miejscem o bogatej historii. Miejscem, w którym warto zatrzymać się na dłużej.
Reprint książki „Puszcze Polskie” F. Ossendowskiego
W ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych STOnZ uzyskało dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł. Uzyskana dotacja umożliwiła wydanie reprintu książki „Puszcze Polskie” Ferdynanda Ossendowskiego. Książka popularyzuje wiedzę historyczną, przyrodniczą i geograficzną o regionie oraz promuje województwo podlaskie. Ponadto zapoznaje czytelników z tradycjami, obyczajami oraz życiem codziennym ludzi, zamieszkujących tereny puszcz w okresie międzywojennym. Do publikacji dodano wstęp, w którym przedstawiono m.in. nietuzinkową sylwetkę autora – znanego wówczas pisarza i podróżnika. Książka ta jest poszukiwaną od lat pozycją na rynku wydawniczym.
Wystawa „Bałtowie Zachodni. Badania archeologiczne na Suwalszczyźnie i Mazurach Wschodnich”
Bałtowie – nazywani w starożytności Estrami – przybyli na tereny między dolna Wisłą a dorzeczem Pregoły w połowie I tysiąclecia p.n.e. ze wschodu, znad Niemna, Dwiny, Dniepru i Oki. Przy współudziale miejscowej ludności stworzyli kulturę kurhanów zachodniobałtyjskich. Nazwaną tak od charakterystycznej formy grobów z kamienno – naziemnymi nasypami. Obok formy obrządku pogrzebowego na specyfikę tej kultury składał się także model osadnictwa, oparty na małych osadach. Przygotowanie tejże ekspozycji było możliwe dzięki współpracy z Muzeum Okręgowym w Suwałkach w osobie archeologa Anetty Ejdulis oraz pomocy finansowej Urzędu Miasta.
Trzy lata STOnZ
24 października 2007 roku odbyło się walne zgromadzenie Członków STOnZ. Na spotkaniu podsumowano trzy lata działalności. Towarzystwo wybrane jesienią 2004 roku wybrało również nowe władze. Decyzją osiemnastu obecnych na zebraniu członków w nowej kadencji role prezesa zachował historyk Stanisław Buchowski. Wiceprezesami zostali równeiż co sami: Robert Klucznik i Jarosław Domosławski. W roli skarbnika Jacka Zajkowskiego zastąpiła Teresa Klucznik, sekretarzem – w miejsce ustępującej Anetty Ejdulis został Krzysztof Tur. Członkowie zarządu to: ks. Kazimierz Gacki i Andrzej Mocarski. Wybrano także komisję rewizyjną w składzie: Irena Zajkowska (przewodnicząca), Teresa Witkowska, Anetta Ejdulis. Dotychczasowy zarząd otrzymał absolutorium i pełne zaufanie ze strony komisji rewizyjnej i głosujących.
Rysunki mistrza Jerzego w holu muzeum
1-go października 2007 roku w wieku 77 lat zmarł Jerzy Srzednicki – sejneński malarz, poeta i rzeźbiarz. Ta smutna wiadomość stała się przyczynkiem do wyeksponowania jego prac. Wspomnianą wystawę przygotował pan Marek Karpowicz. Ekspozycja obejmuje kilkanaście portretów ołówkiem, które powstały w latach 60. i 70. XX wieku. Są to sejneńskie twarze sprzed lat, Cyganie, żydowscy handlarze, charakterystyczne typy z kresowego miasteczka. Rysunki pochodzą ze zbiorów Ośrodka Kultury w Sejnach, który przejął je po likwidacji miejskiej świetlicy.
Remont dachu Klasztoru Podominikańskiego
W odpowiedzi na złożony do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek Parafii minister podjął decyzję o zarezerwowaniu 269 000 zł na dokończenie remontu dachu. Prace remontowe objęły remont dachu na skrzydle południowym, części skrzydła zachodniego i części środkowej skrzydła wschodniego klasztoru: przemurowanie kominów, remont ścian wewnętrznych (wykonanie tynków), wymianę pokrycia dachowego, rynien, rur spustowych, obróbek blacharskich, wymiana elementów więźby dachowej, wzmocnienie krokwi, łacenie dachu, impregnacja elementów drewnianych oraz ułożenie ław kominiarskich i włazu.
Sejneńskie lato muzyczne 2007
Sejneńskie Lato Muzyczne 2007 rozpoczęło się koncertem Chóru „Polonia”. W kolejnych cotygodniowych spotkaniach z muzyką w Klasztorze mieszkańcy naszego miasteczka oraz turyści mogli wysłuchać koncertów takich oto wykonawców: Anny Fidrych, Sylwii Moroz Iwony Jaroszewicz i Sylwii Olszewskiej (OK Sejny), Sejneńskiej Kapeli Kresowej, Gaz Blues Grupy, Kabaretu „A jednak”, piosenki autorskiej w wykonaniu Marty Wichert, Grzegorza Kucharzewskiego i Wojciecha Romatowskiego, Luby Navarenko. Realizację przedsięwzięcia zakończył program artystyczny dzieci i młodzieży z Domu Litewskiego w Sejnach.
Baszta jak nowa
STOnZ ponownie wzięło udział w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i pozyskało kwotę w wysokości 15 000 zł na remont północno – zachodniej baszty Klasztoru Podominikańskiego w Sejnach. Wykonane prace wpłynęły na poprawę stanu zachowania baszty, poprawiając jednocześnie wygląd estetyczny całego zabytkowego obiektu, a co najważniejsze pozwoliły na jego zabezpieczenie przed dewastacją i pogłębiającym się niszczeniem. Powyższe działanie niewątpliwie wpłynęło również na zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego naszego regionu.
Renowacja Fotela Biskupiego
W ramach otwartego konkursu ofert dotyczącego konserwacji zabytków ruchomych STOnZ pozyskało 3 500 zł. Kwota ta uzupełniona wkładem Towarzystwa pozwoliła na renowację zniszczonego fotela biskupiego. Podjęte działania renowacyjne na XIX-wiecznym fotelu miały na celu zabezpieczenie zabytku przed postępującym niszczeniem, a tym samym przywrócenie mu pierwotnych wartości artystyczno-estetycznych. Po przeprowadzonych pracach konserwatorskich obiekt powrócił do stałej sali wystawowej Biskupi i Dominikanie Sejneńscy w Muzeum Ziemi Sejneńskiej.
Zespół Podominikański w Sejnach – książka
Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami wznowiło wydanie „Zespołu Podominikańskiego w Sejnach” autorstwa ks. Witolda Jemielitego. Publikacja ta zawiera informacje o historii i architekturze najbardziej cennych zabytków architektonicznych Sejneńszczyzny: Bazyliki pw. Nawiedzenia NMP oraz Klasztoru Podominikańskiego wchodzących w skład Zespołu Podominikańskiego wchodzących w skład Zespołu Podominikańskiego w Sejnach. Treści zawarte w tymże wydawnictwie opisują wartość historyczną obu obiektów uświadamiając tym samym potrzebę i znaczenie społecznej opieki nad tymi cennymi zabytkami. Wznowienie publikacji było możliwe dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego pozyskanej w ramach otwartego konkursu ofert na wykonanie zadania publicznego dotyczącego publikacji wydawniczych popularyzujących wiedzę i badania z zakresu ochrony zabytków, historii i kultury regionu.
Sejny – moje miasto
Już po raz drugi pracownicy Muzeum Ziemi Sejneńskiej przygotowali wystawkę eksponatów w Szkole Podstawowej w Sejnach. Zgromadzone muzealia urozmaiciły konkurs dla uczniów klas V oraz umożliwiły ich bezpośrednią obserwację. Celem konkursu było poznanie historii Ziemi Sejneńskiej.
Ferie w muzeum
Po raz pierwszy STOnZ zorganizowała uczniom Szkoły Podstawowej zajęcia edukacyjne. Miały one formę warsztatów. Podczas zajęć dzieci m.in. wykonywały biżuterię z modeliny na wzór pochodzącej z wykopalisk, ulepiły grodzisko jaćwieskie z mąki, wody i gazet, a następnie pomalowały je farbą. Poznały również pracę muzealników. Dzięki tak zorganizowanym zajęciom uczniowie mogli zapoznać się z historią i kulturą ludzi zamieszkujących te tereny w przeszłości. W trakcie ferii STOnZ udostępniło zwiedzającym bezpłatne zwiedzanie Muzeum Ziemi Sejneńskiej i Klasztoru Podominikańskiego w Sejnach. To działanie służyło popularyzacji wiedzy o regionie oraz jego promocji.
Remont dachu
W dniu 11.04.2006 r. STOnZ Złożyło wniosek w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie Remontu Dachu Klasztoru Podominikańskiego w Sejnach. Po około dwóch miesiącach Minister Kultury Kazimierz Ujazdowski zaopiniował pozytywnie wniosek, przyznając tym samym dofinansowanie. Prace remontowe rozpoczęły się w końcu sierpnia i potrwały do połowy listopada. Dzięki uzyskanej dotacji udało się wyremontować dach skrzydła północnego i części środkowej skrzydła zachodniego klasztoru. Prace obejmowały przemurowanie kominków, wymiana pokrycia dachowego, rynien, rur spustowych, obróbek blacharskich, wymianę elementów więźby dachowej, wzmocnienie krokwi, łacenie dachu, impregnacje elementów drewnianych, ułożenie ław kominiarskich i włazu. Głównym celem remontu dachu była ochrona i zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego oraz zabezpieczenie zabytku. Projekt został opracowany przez pracowanie STOnZ Ramonę Kochanowską i Barbarą Miszkiel.
Realizacja Zadań Publicznych
W roku 2006 STOnZ pozyskało fundusze na realizację zadań statutowych w ramach otwartych konkursów ofert z: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego (na zadanie p.n. „Reedycja książki Konwent Dominikanów w Sejnach z Ateneum Wileńskiego” oraz na zadanie p.n. „Renowacja obrazu olejnego bp Antoniego Baranowskiego”), Starostwa Powiatowego w Sejnach (na realizację zadania p.n. „Promocja oraz propagowanie dziedzictwa kulturowego Sejn i Sejneńszczyzny”), Urzędu Miasta Sejny (na realizację zadania p.n. „Promocja dziedzictwa kulturowego”). Głównymi celami realizacji wyżej wymienionych zadań była promocja oraz propagowanie dziedzictwa kulturowego Sejn i Sejneńszczyzny.
493 Urodziny Województwa Podlaskiego - „Czas na podlaskie” Sejny, 26 – 27 sierpień 2006 r.
Uroczystości urodzinowe Województwa Podlaskiego w tym roku odbyły się w Sejnach. Zlokalizowano je na parkingu przy Klasztorze Podominikańskim. W ramach imprezy w pierwszym jej dniu zorganizowana została sesja historyczna pt. „Rzeczpospolita Obojga Narodów”. Swoje referaty wygłosili dr hab. Witold Jemieliy, prof. dr hab. Wiesław Majewski oraz Sławomir Filipowicz, dr Krzysztof Buchowski, o. Sławomir Brzozecki. Dodatkową atrakcję stanowiły również ekspozycje wystaw Przeglądu Wojewódzkiego Kronik OSP, wystawa historyczna „Millenium”, wystawa lampowych odbiorników radiowych ze zbiorów Jana Giedzia, wystawa Wiktora Wołkowa „Podlaskie skarby natury” oraz jubileuszowa wystawa z okazji 50-lecia istnienia miejskiego Klubu Sportowego „Pomorzanka”. W czasie trwania obchodów Sejneńskie Towarzystwo promowało swoje wydawnictwo – reedycję „Konwentu Dominikanów w Sejnach”. Wznowienie książki było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Uświetnieniem dnia był koncert Leszka Długosza, poety i barda z Krakowskiej Piwnicy pod Baranami i choć spadł deszcz, nikomu to nie przeszkadzało w wysłuchaniu pieśni. Pierwszy dzień Województwa w Sejnach sfinalizowany został nocnym zwiedzaniem zabytków. W roli przewodników wystąpili pracownicy STOnZ: Ramona Kochanowska i Karol Kwiatkowski. Niedziela upłynęła pod hasłem „Urodzinowe Klimaty Artystyczne nad Marychą”. Parking w miarę upływu czasu napełniał się ludźmi, którzy przyszli tu aby obejrzeć i wysłuchać wielu koncertów muzycznych, spróbować regionalnego jedzenia czy też kupić pamiątkę. Punktem podsumowującym owe wydarzenia był koncert w wykonaniu zespołu „Krywan” oraz pokaz sztucznych ogni.
I Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski
W dniach 31.07.2006 r. – 13.08.2006 r. przy Klasztorze Podominikańskimw Sejnach odbył się I Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski. Tematem przewodnim pleneru były legendy. W przedsięwzięciu tym uczestniczyło dziesięciu artystów z Polski, Litwy i Białorusi. Organizatorem Pleneru był Urząd Miasta Sejny oraz Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, które oprócz obsługi udzieliło również wsparcia finansowego. Wykonane, dębowe rzeźby zostały wyeksponowane na terenach zielonych parkingu w pobliżu klasztoru.
Wykopaliska 2006
W dniach 10 – 14 lipca 2006 roku członkowie STOnZ: Robert Klucznik oraz pracownicy Muzeum Ziemi Sejneńskiej”Ewelina Januszanis, Ramona Kochanowska i Barbara Miszkiel uczestniczyli w archeologicznych badaniach wykopaliskowych na obwodnicy miasta Augustów (na stanowiskach Szczeberka 1 i Szczeberka ¾). Uczestnictwo w nich było możliwe dzięki uprzejmości Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
Koncert „Floripari”
W dniu 10 września 2006 roku w jwdnej z sal Klasztoru Podominikańskiego w Sejnach odbył się koncert zespołu Muzyki Dawnej „Floripari” z Zamku Królewskiego na Wawelu. Zespół ten zaprezentował licznie przybyłej publiczności muzykę renesansu i baroku na instrumentach historycznych lub ich kopiach z uwzględnieniem dawnych technik wykonawczych. Zorganizowanie tegoż koncertu możliwe było dzięki uprzejmości Pani Justyny Rekść-Raubo, dyrektor festiwalu „Letnie Filharmonie Aukso” - odbywającego się co roku na Suwalszczyźnie i jednocześnie osobę zaprzyjaźnioną z Sejneńskim Towarzystwem Opieki nad Zabytkami.
I Sejneńskie Lato Muzyczne 2006
Zarząd Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami – w porozumieniu z Ośrodkiem Kultury w Sejnach – podjął decyzję o organizacji cyklu letnich koncertów, odbywających się w ramach I Sejneńskiego Lata Muzycznego 2006. Cykl koncertów odbywał się cotygodniowo, w soboty o godz. 21.00 na wirydarzu Klasztoru Podominikańskiego w Sejnach. Swoją twórczość zaprezentowali następujący artyści: Kwartet „Nokturn” z Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Zespół Grzegorza Kucharzewskiego w koncercie poezji śpiewanej (OK Sejny), Kabaret „A jednak” (OK Sejny), Adam Kozłowski – laureat „Idola” z 2005 roku w koncercie muzyki romskiej (z Augustowa), Chór „Dżukija” w koncercie muzyki litewskiej (z Puńska), Barbara Malve i Valentina Klyukina w repertuarze pt. „Lata 20-te, lata 30-te” (z Warszawy), Filharmonia Podlaska z Białegostoku. Koncerty te stanowiły jedną z możliwych i atrakcyjnych form spędzenia wolnego czasu dla mieszkańców naszego regionu oraz turystów. Były też doskonałą promocją Klasztoru Podominikańskiego jako miejsca, w którym powinny odbywać się tego typu imprezy.
Projekt „Trzej Starcy”
Realizacja projektu „Trzej Starcy” opracowany został przez nauczycieli Szkoły Podstawowej w Sejnach przy współpracy Ośrodka „Pogranicze sztuk – kultur – narodów”. Opierał się na rocznej pracy z dziećmi, podczas której poznawały one „światy” i kultury narodowości, które wcześniej współżyły na Sejneńszczyźnie. Muzeum Ziemi Sejneńskiej i Klasztor Podominikański były miejscem, w którym uczniowie poznawali „Świat Polaków”. Zajęcia dla pięciu klas prowadzone były przez Barbarę Miszkiel, Ewelinę Macianis i Karola Kwiatkowskiego.
31 marzec 2006 – Sejny – moje miasto
W ramach współpracy ze Szkoła Podstawową w Sejnach w dniu 31-go marca 2006 r. Muzeum Ziemi Sejneńskiej było organizatorem wystawki swoich eksponatów podczas konkursu klas V „Sejny – moje miasto”. Zaprezentowanie dzieciom eksponatów uatrakcyjniło konkurs, a co najważniejsze – umożliwiło ich bezpośrednią obserwację. Zainteresowanie wystawą przeszło nasze oczekiwania, a zarazem utwierdziło nas w przekonaniu, że takie działania są jak najbardziej wskazane. Dlatego też podobną wystawę, ale dla klas I-III zorganizowały pracownice Muzeum: Ewelina Januszanis i Barbara Miszkiel w dniu 11 kwietnia 2006 roku.
Wystawy
W 2006 roku zwiedzający mogli oglądać w klasztorze podominikańskim następujące wystawy: „Dookoła jeziora Gaładuś – uroki natury w obiektywie” - prace koła fotograficznego Gimnazjum nr 1 w Sejnach, przygotowanych pod kierunkiem M. C. Teodorowskiego; „Znane i mniej znane Sejny” - wystawa zdjęć członków pracowni fotograficznej Ośrodka Kultury w Sejnach, przygotowana pod kierunkiem K. Palewicza; „Wystawa poplenerowa Zelwa” - wystawa zorganizowana przy współpracy Starostwa Powiatowego w Sejnach; wystawa prac plastycznych dzieci i młodzieży z Ośrodka Kultury w Sejnach, przygotowana pod kierunkiem M. Karpowicza; „10-lecie Wigierskiego Parku Narodowego” - wystawa przekazana przez Wigierski Park Narodowy; „Pradzieje Ziemi Sejneńskiej” - znaleziska pochodzące z klasztornego dziedzińca, wydobyte podczas prac porządkowych. „Moja cudowna kraina Sejneńszczyzna” - wystawa zdjęć K. Palewicza (eksponowana w lipcu 2006 roku na Uniwersytecie Warszawskim). Wystawa zdjęć, pochodzących z jednodniowego pleneru fotografików litewskich z Łoździej po Sejneńszczyźnie i fotografików polskich KSS po regionie Łoździeje. „Odkrywanie Sejneńszczyzny” - wystawa zdjęć Lecha Laskowskiego. „Moje tematy” - prace fotograficzne członków Klubu Fotografów Sejneńszczyzny „Kadr”. Wystawa zdjęć Reginy Milanowskiej. „Myślmy tu byli” - wystawa dwudziestolecia funkcjonowania Gimnazjum im. św. Kazimierza w Sejnach.
Początek 2006 roku
16 listopad 2005 Arcybiskup Romuald Jabłrzykowski, metropolita wileński (1876-1955)
Dnia 16-go listopada 2005 roku w Muzeum Ziemi Sejneńskiej otwarto wystawę poświęconą pamięci arcybiskupa Romualda Jabłrzykowskiego. Arcybiskup był blisko związany z Sejnami – najpierw jako alumn tutejszego Seminarium Duchownego, potem jego profesor w końcu jako sufragan Diecezji Sejneńskiej, pierwszy biskup Diecezji Łomżyńskiej, a następnie metropolita wileński. Przy okazji otwarcia wystawy dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku prof. dr hab. Cezary Kuklo podpisał deklarację o współpracy ze starostą sejneńskim M. Luto oraz burmistrzem Sejn J. St. Kapem. Ekspozycja ta została przygotowana przez białostocki oddział IPN oraz Archiwum Diecezjalne w Białymstoku.
październik 2005 – Portret Biskupa Wierzbowskiego
Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami wzięło udział w ogłoszonym przez Zarząd Województwa Podlaskiego otwartym konkursie ofert na wsparcie realizacji zadania w zakresie konserwacji zabytków ruchomych p.n. „Bp Piotr Paweł Wierzbowski – renowacja obrazu” i otrzymało dotację w kwocie 4 tys. zł. Konserwację obrazu przeprowadziła specjalistyczna pracownia konserwacji zabytków „Medaxo”. Prace konserwatorskie trwały dwa miesiące i obejmowały zabezpieczenie lica obrazu, oczyszczenie odwrocia i lica z zabrudzeń i przemalowań. Ostatnim etapem prac konserwatorskich było zabezpieczenie lica werniksem koncowym oraz wymienienie ramy obrazu. Tak odrestaurowany portret biskupa powrócił do Muzeum Ziemi Sejneńskiej pod koniec października 2005 r. Jest on jednym z elementów ekspozycji stałej „Dominikanie i biskupi sejneńscy”.
12 październik 2005 – Zaginieni w obławie augustowskiej, lipiec 1945
Pod taką nazwą otwarto wystawę w klasztorze podominikańskim w Sejnach. Ekspozycję tę przygotował białostocki oddział IPN w 60-tą rocznicę obławy augustowskiej – największej zbrodni popełnionej przez Sowietów na Polakach po II wojnie światowej. Dzięki współpracy Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II udało się sprowadzić wystawę do Sejn. Z rusztowań zbitych z nieokorowanych sosen spoglądają na zwiedzających ze starych fotografii ludzie pojmani w obławie, którzy już nigdy nie powrócili do swoich domów. Część ekspozycji ukazuje przebieg niektórych aresztowań i zatrzymań, ustalony na podstawie zeznań świadków. Pozostały fragment wystawy poświęcony jest poszukiwaniom, które trwały już od końca 1945 roku. Prezentowane są listy i prośby wysyłane przez władze samorządowe i osoby prywatne zaniepokojone o losy swoich bliskich i negatywne odpowiedzi instytucji poszukujących. W otwarciu wystawy uczestniczyło wiele osób, wśród których znalazły się i te, które w obławie augustowskiej straciły swoich bliskich. Zaproszeni goście wysłuchali również prelekcji okolicznościowej p.t. „Poszukiwania i pamięć” wygłoszonej przez dr J. J. Milewskiego.
17 wrzesień 2005 – 85 rocznica Bitwy Niemeńskiej
Tego dnia w Muzeum Ziemi Sejneńskiej otwarto wystawę czasową, poświęconą 85 rocznicy Bitwy Niemeńskiej. Scenariusz i aranżację wystawy wykonali: E. Milewska, J. Domosławski i H. Sylwista. Zgromadzone na wystawie muzealia pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Ziemi Sejneńskiej, Muzeum Okręgowego w Suwałkach, J. Domosławskiego i R. Mackiewicza. Otwarcie wystawy uatrakcyjniono krótkim recitalem G. Kucharzewskiego p.t. „Bo to nasza pamięć” oraz prelekcją okolicznościową T. Radziwonowicza, której tematem były stosunki polsko-litewskie i przebieg walk na naszym terenie w wojnie polsko-bolszewickiej. Wystawę można było oglądać od września do listopada.
12 wrzesień 2005 – Wizyta biskupa
Biskup pomocniczy Diecezji Ełckiej Romuald Kamiński odwiedził parafię sejneńską. Wziął również udział w spotkaniu z przedstawicielami lokalnych instytucji, wśród których znaleźli się członkowie Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Następnie odwiedził Muzeum Ziemi Sejneńskiej oraz klasztor podominikański. Zwiedzając obie placówki biskup był pełen uznania dla pracy włożonej w ich otwarcie i funkcjonowanie.
08-19 sierpień 2005 – Wykopaliska
W sierpniu 2005 r. pracownicy Muzeum Ziemi Sejneńskiej: Ramona Kochanowska i Ewelina Macianis oraz członkowie Zarządu STOnZ: Anetta Ejdulis i Robert Klucznik uczestniczyli w archeologicznych badaniach wykopaliskowych na cmentarzysku kurchanowym z V-VI/VIII w.n.e. w Garbasie I. Badania prowadzone były przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach.
5 sierpień 2005 – Koncert „Mataxu +”
Tego dnia odbył się koncert Grzegorza Turnaua i Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Michała Nesterowicza, zatytułowany „Metaxu +”. Zainteresowanie tym wydarzeniem przerosło najśmielsze oczekiwania – sprzedanych zostało 600 biletów. Koncert rozpoczął się w wirydarzu klasztoru podominikańskiego. Jednak z powodu kilku kropel deszczu przeniesiony został do sejneńskiej bazyliki. Podczas koncertu muzycy stworzyli jednolity i harmonijny duet oparty na kompozycjach G. Turnaua. Publiczność miała też azję do wysłuchania innych znanych utworów artysty. Tej nocy wnętrze bazyliki stało się najcieplejszym i najprzytulniejszym miejscem w mieście. Organizatorem koncertu – w ramach VI Letniej Filharmonii AUKSO – była Fundacja Muzyki AUKSO, Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oraz Urząd Miasta Sejny. Dochód z imprezy w kwocie 5.950 złotych przeznaczony został na odnowienie klasztoru podominikańskiego.
22-24 lipiec 2005 – Loteria i aukcja
Poszukując środków finansowych, które posłużyłyby na renowację klasztoru podominikańskiego – Zarząd Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami zdecydował o przeprowadzeniu loterii i aukcji w czasie trwania Dni Sejn. Przygotowano losy, zakupiono nagrody i w piątek po południu – przy ratuszu miejskim – ustawiono stoisko, gdzie pracownicy STOnZ przez trzy dni zachęcali do wzięcia udziału w loterii. Rozlosowanie nagród wśród tych osób, które wzięły w niej udział, odbyło się w niedzielę wieczorem. W czasie trwania loterii sprzedano 183 losy na kwotę 549 złotych. Bezpośrednio po losowaniu nagród odbyła się aukcja obrazu przedstawiającego sejneńskie sukiennice autorstwa Jerzego Srzednickiego. Obraz został sprzedany za kwotę 420 złotych. Wielu uczestników loterii powiedziało, że warto było wziąć w niej udział nie tylko ze względu na atrakcyjne nagrody, ale przede wszystkim na szlachetny cel. Dochód z aukcji i loterii przeznaczony został na renowację klasztoru podominikańskiego.
15 lipca 2005 – Udostępnienie klasztoru podominikańskiego zwiedzającym
Do klasztoru podominikańskiego – po latach opuszczenia – powrócili zwiedzający. Msza inaugurująca otwarcie tego cennego zabytku zgromadziła na dziedzińcu wielu mieszkańców miasta. Na ten moment wszyscy czekali od dawna i choć do przywrócenia świetności klasztorowi droga jeszcze daleka, to nadzieja ożyła na nowo. Otwarcie klasztoru w dniu 15 lipca 2005 roku jest wspólną zasługą Społecznej Rady ds. Zagospodarowania Klasztoru Podominikańskiego, Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Parafii Rzymskokatolickiej w Sejnach, Burmistrza oraz Rady Miasta Sejny i Powiatowego Urzędu Pracy. Dochody uzyskane ze sprzedaży biletów posłużą na renowację obiektu. Otwarcie klasztoru poprzedziły kilkumiesięczne prace porządkowe. W sejneńskim klasztorze trwają prace porządkowe zainicjowane przez Społeczną Radę d.s. Zagospodarowania Klasztoru Podominikańskiego. Prace przy odgruzowywaniu i sprzątaniu zabytkowych sal wykonują zatrudnieni przez Urząd Miasta pracownicy interwencyjni. Robotnicy obniżyli poziom gruntu klasztornego wirydarza i wywieźli nadmiar ziemi. Po uporządkowaniu klasztor zostanie udostępniony zwiedzającym. Obsługę ruchu turystycznego na terenie obiektu prowadzić będzie Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.
2 maj 2005 rok – Otwarcie Muzeum Ziemi Sejneńskiej
Po kilku miesiącach intensywnych przygotowań udało się zrealizować marzenie wielu mieszkańców Sejneńszczyzny – zostało otwarte pierwsze w historii miasta muzeum. Tworzy je sześć sal tematycznych: archeologiczna, dominikanów i biskupów sejneńskich, tradycji Wojska Polskiego i czynu niepodległościowego, numizmatyczna, sejneńskich szkół, wielokulturowości regionu oraz archiwum i biblioteka. Uroczyste otwarcie placówki poprzedziła msza św. w sejneńskiej Bazylice p.w. NNMP. Następnie tłumnie przybyli goście i mieszkańcy regionu wraz z inicjatorami powołania muzeum przeszli pod budynek Pałacu Biskupiego, gdzie przedstawiciele Zarządu STOnZ dokonali odsłonięcia pamiątkowej tablicy i wygłosili kilka słów do zgromadzonych gości. Zebrani uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do zwiedzania Muzeum Ziemi Sejneńskiej. Wielu z nich nie kryło zaskoczenia. Wśród gości znaleźli się również i tacy, którzy byli pełni podziwu dla włożonej w organizację muzeum pracy i powstałych w nim ekspozycji. Dowodem uznania dla tego przedsięwzięcia były liczne gratulacje oraz dobrowolne wpłaty z przeznaczeniem na wsparcie działalności muzeum. Wkrótce po otwarciu Muzeum swoją działalność rozpoczęły archiwum i biblioteka Towarzystwa. (link do galerii)
Przełom lat 2004/2005
Remont Siedziby Muzeum Ziemi Sejneńskiej rozpoczął się w listopadzie 2004 roku. Wycyklinowano wówczas podłogi, pomalowano ściany, uporządkowano przyszłe sale wystawowe, łazienki, korytarz i klatkę schodową.
Przygotowując się do otwarcia Muzeum Ziemi Sejneńskiej Zarząd STOnZ zwrócił się z apelem do mieszkańców Sejneńszczyzny, rodaków w kraju i za granicą o współtworzenie Muzeum, tj. o przekazywanie rodzinnych pamiątek, fotografii, książek, które znalazłyby swoje miejsce na przyszłych ekspozycjach.
Od lutego 2005 roku mieszkańcy Sejneńszczyzny przynosili do siedziby Muzeum przyszłe eksponaty. Stażystki Ramona Kochanowska i Ewelina Macianis uczyły się przyjmowania i rejestracji zbiorów. Nad prawidłowym przebiegiem prac pieczę sprawowali członkowie Zarządu STOnZ: Anetta Ejdulis, Stanisław Buchowski i Robert Klucznik.
W ostatnim tygodniu kwietnia przyszłe sale wystawowe zostały wyposażone w nowoczesne, podświetlane gabloty, wykonane przez suwalską firmę „Artplex”. Gabloty wysłano tkaniną, która posłuży za tło eksponatom i doda uroku ekspozycjom. Ostatnim etapem prac przygotowawczych było ułożenie eksponatów w gablotach, tak aby stanowiły integralną część pozostałej ekspozycji. W ten sposób powstało sześć wystaw: archeologiczna, dominkanów i czynu niepodległościowego, sejneńskich szkół, numizmatyczna oraz wielokulturowa.
Kiedy wszystko było gotowe, pozostało tylko czekać na ważny moment w historii Ziemi Sejneńskiej, jakim będzie otwarcie Muzeum.
Sponsorzy publiczni:
Urząd Miasta Sejny – Burmistrz Miasta Sejny w dniu 27 stycznia 2005 roku ogłosił otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadania publicznego w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji w 2005 roku. W ramach tego konkursu STOnZ złożyło ofertę pn. „Organizacja i prowadzenie Muzeum Ziemi Sejneńskiej”. Wniosek został pozytywnie zaopiniowany i Miasto Sejny przekazało na realizację tego zadania kwotę w wysokości 12 tys. zł. Pozyskane fundusze zostały spożytkowane na zakup gablot.
Starostwo Powiatowe w Sejnach – w dniu 27 kwietnia 2005 roku odbyło się posiedzenie Zarządu Powiatu, który przyznał dotację w kwocie 8 400 zł STOnZ na realizację zadania pn. „Gromadzenie zabytków materialnych dotyczących przeszłości regionu, prowadzenie Muzeum Ziemi Sejneńskiej”.
Urząd Marszałkowski w Białymstoku – Zarząd Województwa Podlaskiego ogłosił konkurs pn. „Popularyzacja i edukacja społeczeństwa w zakresie zachowania dziedzictwa kulturowego Województwa Podlaskiego z uwzględnieniem zróżnicowania narodowego i wyznaniowego”. STOnZ złożyło ofertę pn. „Organizacja ekspozycji stałej – Wielokulturowość Sejneńszczyzny w Muzeum Ziemi Sejneńskiej”, która otrzymała 22 punkty na 23 możliwe. Zarząd Województwa Podlaskiego w dniu 27 kwietnia 2005 roku przyznał dofinansowanie na realizację powyższego zadania w kwocie 5 tys. zł. Dotacja została przeznaczona na zakup gablot do sali „Wielokulturowość Sejneńszczyzny” oraz montaż systemu alarmowego.
13 październik 2004 rok – Powołanie Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami
Oficjalną działalność rozpoczęło Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Pierwszym zadaniem, jakie postawili przed sobą jego członkowie, było doprowadzenie do utworzenia Muzeum Ziemi Sejneńskiej.
Pierwszymi członkami-założycielami STOnZ byli:
Barbara Buchowska, Stanisław Buchowski, Jarosław Domosławski, Anetta Ejdulis, ks. Kazimierz Gacki, Czesława Jasionowska, Jan Stanisław Kap, Robert Tomasz Klucznik, Teresa Regina Klucznik, Lech Koneszko, Zenon Bernard Kozakiewicz, Jan Marian Lupo, Andrzej Mocarski, Henryk Sylwista, Krzysztof Waldemar Tur, Marta Katarzyna Wasilewska, Teresa Rugienis-Witkowska, Irena Wanda Zajkowska, Jacek Wojciech Zajkowski, Andrzej Zieliński.
Poczas zebrania założycielskiego wybrano siedmioosobowy zarząd STOnZ. W jego skład weszli: Stanisław Buchowski – przewodniczący, Robert Klucznik – wiceprzewodniczący, Jarosław Domosławski – wiceprzewodniczący, Anetta Ejdulis – sekretarz, Jacek Zajkowski – skarbnik, Jan Stanisław Kap oraz ks. Kazimierz Gacki – członkowie zarządu. Pracę zarządu nadzorowała Komisja Rewizyjna w składzie: Krzysztof Tur – przewodniczący, Teresa Rugienis-Witkowska, Lech Koneszko.
STOnZ zostało zarejestrowane w KRS 23-go grudnia 2004 roku.
17 sierpień 2004 rok – Idea powołania muzeum
Tego dnia w Urzędzie Miasta Sejny odbyło się spotkanie 15-osobowej grupy inicjatywnej, której celem jest doprowadzenie do otwarcia muzeum w Sejnach. Pracami komitetu organizacyjnego kierowali Stanisław Buchowski i Robert Klucznik. Skupili oni wokół siebie grupę historyków, geografów, etnografów, ludzi związanych z Sejnami. Celem muzeum będzie gromadzenie zabytków materialnych związanych z przeszłością regionu, popularyzacja wiedzy o Sejneńszczyźnie oraz wielokulturowości tej ziemi. W spotkaniu uczestniczył również ks. prałat Kazimierz Gacki – proboszcz parafii, która jest właścicielem Pałacu Biskupiego. Ks. prałat zadeklarował, że na potrzeby placówki przekaże całe piętro.