Głównym celem działalności Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami jest ochrona zabytków i krajobrazu kulturowego Sejneńszczyzny oraz upowszechnianie wiedzy o regionie. Istotne jest też uświadamianie znaczenia społecznej opieki nad zabytkami i innymi dobrami lokalnej kultury.
Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami (STOnZ) powstało w 2004 roku, z inicjatywy lokalnych historyków i społeczników zainteresowanych ochroną dziedzictwa kulturowego Sejneńszczyzny. W wyniku starań STOnZ już w maju 2005 roku, po kilkumiesięcznym remoncie pomieszczeń zabytkowego Pałacu Biskupiego, działalność rozpoczęło Muzeum Ziemi Sejneńskiej. Wkrótce również klasztor podominikański został udostępniony zwiedzającym. Te dwa wydarzenia określiły główne kierunki działalności stowarzyszenia na kolejne lata. Towarzystwo jest kontynuatorem tradycji i ideałów, przyświecających przedwojennemu Towarzystwu Opieki nad Zabytkami Przeszłości (założonego 27 czerwca 1906 roku).
Więcej o historii STOnZ...
Dziedzictwo kulturowe często utożsamiamy z architekturą, sztuką czy tradycjami w kontekście ogólnonarodowym. Nie wolno zapomnieć, że wiele innych przejawów życia i rozwoju społeczności stanowi jego istotny element. Mieszkańcy każdej wsi czy miasteczka są spadkobiercami dorobku poprzednich pokoleń. Kultura ta jest częścią polskiego, a zarazem europejskiego dziedzictwa i stanowi nasze korzenie - dlatego warto ją chronić.
Bogactwo to - zwłaszcza materialne, uległo znacznemu zniszczeniu w trakcie wojen, z powodu zaniedbań czy też upływu czasu. Spójrzmy więc wokół siebie i spróbujmy dostrzec to, co możemy
ocalić od zapomnienia.
Kultura regionu stanowi swoisty "kapitał", który można wykorzystać w rozwoju miasta, powiatu, województwa. Zastanówmy się wspólnie, co możemy jeszcze zrobić i co może stanowić dodatkową atrakcję naszej Ziemi Sejneńskiej.
Misja STOnZ
Towarzystwo realizuje swoje cele m.in. poprzez: