Prezentowane poniżej publikacje są dostępne w sprzedaży wysyłkowej – zamówienia prosimy składać na adres e-mail lub telefonicznie. Ceny książek nie uwzględniają kosztów wysyłki.
Książka wydana została po raz pierwszy i ostatni w roku 1938 w Wilnie. Jest prawie niedostępna na rynku antykwarycznym - pojedyncze egzemplarze zachowały się m.in. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i Bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasze wydanie to wierny reprint, poszerzony o recenzję ks. prof. dr hab. Witolda Jemielitego.
Ks. Dr Władysław Kłapkowski był pierwszym fachowym badaczem, zajmującym się dziejami Sejneńszczyzny. Był historykiem z wykształcenia i zawodu, doskonale znającym swój warsztat pracy i jak mało kto w tamtych czasach potrafiący odróżnić fakty historyczne od podań i legend.
Książka ta jest oparta na bogatych materiałach archiwalnych. Zawiera dużo ciekawych wiadomości o dziejach Klasztoru Dominikanów w Sejnach, a także do dziejach osadnictwa na Ziemi Sejneńskiej. Wychodzi naprzeciw potrzebom czytelnika, pragnącego poszerzać wiedzę o regionie.
Jest to książeczka o kieszonkowym formacie, niezbędna przy zwiedzaniu pięknego miasteczka Sejny. Przewodnik zaprasza na spacer główną ulicą Sejn, przy której znajdują się najważniejsze zabytki. Autorzy zachęcają również do zaglądania w zakamarki, w poszukiwaniu starych uliczek z drewnianą zabudową. By poczuć inaczej płynący czas...
F.A.Ossendowski to niezwykle oryginalna i barwna postać. Polski słynny pisarz okresu międzywojennego, publicysta, działacz naukowy i gospodarczy, namiętny myśliwy i podróżnik o niezwykłym i pełnym przygód życiu, które go mocno doświadczyło. Dzieła Ossendowskiego były przekładane na kilkanaście języków. Ze względu na ciekawy opis literacki należały do najchętniej i najczęściej czytanych.
„Puszcze Polskie” wydane przez Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami jest to reprint 9-go tomu serii wydawniczej „Cuda Polski” F.A. Ossendowskiego.
To publikacja należąca do kategorii literatury popularnonaukowej, napisanej w formie geograficzno – krajoznawczego eseju. Książka umożliwia czytelnikowi zapoznanie się z przyrodą, historią, tradycjami oraz codziennym życiem dawnych ludzi, którzy zamieszkiwali teren Województwa Podlaskiego kilkadziesiąt lat temu. Autor ujmuje i szeroko opisuje dawne puszcze wraz z ich mieszkańcami. Wśród rozległych kompleksów leśnych wymienia m. in. Puszczę Augustowską, Puszczę Knyszyńską oraz Puszczę Białowieską. Podkreśla ich rolę z roku 1920 oraz znaczenie prawdziwych zielonych granic obronnych, jakie kiedyś tworzyły. Przedstawia puszczańskie bogactwo, malowniczość i potężny wpływ puszcz na wyobraźnie zwiedzających je i na poznanie piękna ojczystego krajobrazu.
Spis treści:
CZĘŚĆ PIERWSZA: DAWNE PUSZCZE
Rozdział I: Od zmierzchłej doby.
Rozdział II: Skarbiec nieprzebrany.
CZĘŚĆ DRUGA: PUSZCZ AUGUSTOWSKA
Rozdział I: Puszcza o oczach lazurowych.
Rozdział II: Więź z wielką polską rzeką.
Rozdział III: Dola i praca.
CZĘŚĆ TRZECIA: PUSZCZA KNYSZYŃSKA
Rozdział I: Królewska puszcza.
Rozdział II: Na obszarze puszczy błudowskiej i świsłockiej.
CZĘŚĆ CZWARTA: PUSZCZA BIAŁOWIESKA
Rozdział I: Puszcza matka.
Rozdział II: Park narodowy.
Rozdział III: Ludność puszcz polskich.
CZĘŚĆ PIĄTA: PUSZCZA ZIELONA I BIAŁA
Rozdział I: Krupiowszczyzna.
Rozdział II: Na straży Mazowsza.
OD AUTORA
Ksiądz Witold Jemielity urodził się w 1935 roku we wsi Brzuzki Brzezińskie. Ukończył Seminarium Duchowe w Łomży, w 1958r. przyjął święcenia kapłańskie. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1975r. habilitował się z teologii w zakresie historii Kościoła. Obecnie jest wykładowcą w Seminarium Duchowym w Łomży oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Zainteresowania badawcze autora dotyczą głównie dziejów własnej diecezji oraz szkolnictwa. Napisał między innymi "Diecezja augustowska czyli sejneńska w latach 1818-1872", "Zarys dziejów Diecezji Łomżyńskiej", "Szkoły powszechne w woj. białostockim w latach 1919-1939".
"Zespół Podominikański w Sejnach" to książka po raz pierwszy wydana w Łomży w 1989 roku, nakładem Kurii Diecezjalnej w Łomży. Praca ta w popularny sposób przedstawia dzieje Kościoła i Klasztoru Podominikańskiego w Sejnach. Opisuje wygląd poszczególnych ołtarzy kaplic znajdujących się wewnątrz Sejneńskiej Bazyliki. Ponadto autor omawia rzeźby, malarstwo oraz rzemiosło artystyczne tej bogatej świątyni (m. in. Figurę Matki Boskiej Sejneńskiej). Uzupełnieniem pracy są zdjęcia przedstawiające te dzieła sztuki.
Wydanie Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami to wznowienie tej wspaniałej pracy po 20 latach od jej pierwszego wydania. W chwili obecnej żadne inne wydanie nie jest dostępne na rynku księgarskim. Książka ta ma na celu przybliżyć wszystkim zainteresowanym czytelnikom oblicze jednego z najciekawszych zabytków Województwa Podlaskiego.
Lata 1918-1920 to ważny etap dziejów Ziemi Suwalsko-Sejneńskiej, który zadecydował o tym, że pozostała ona w obrębie państwa polskiego - a jednym z jego głównych ogniw jest powstanie sejneńskie 23-28 VIII 1919 r. Stosunki polsko-litewskie w tamtym czasie to bolesny okres w dziejach obu narodów. Książka Stanisława Buchowskiego jest najszerszym i najpełniejszym przedstawieniem konfliktu polsko-litewskiego w tym okresie. Szczegółowej analizie został poddany nie tylko przebieg wydarzeń, ale również ich przyczyny i skutki. Szczególne miejsce w publikacji zajmuje dokładnie opracowane Powstanie Sejneńskie.
Tekst książki uzupełniony jest 17 aneksami - dokumenty, rękopisy, wspomnienia świadków, artykuły – będącymi istotnym i ciekawym uzupełnieniem treści książki. Ważnym dodatkiem są liczne fotografie.
Jest taka kraina, którą zwie się Ziemią Sejneńską lub Sejneńszczyzną. Zimą – kraina surowego piękna, poprzecinana tropami zwierząt, niepokojona nocnym wyciem wilka. Wiosną – wybuchająca bogactwem życia, opleciona świeżą zielenią i błękitem wód. Rozkrzyczana odgłosami ptactwa, gnieżdżącego się w niemal każdym zakątku. W lecie – pachnąca rozgrzanym igliwiem i żniwami. Ozdobiona wielobarwnymi kobiercami kwiatów. Jesienią – wypełniona melancholią ziół i grzybów, rozpalona barwami płomiennych liści i dojrzałych owoców. Z dobiegającymi z puszczy odgłosami rykowiska czy przecinającymi niebo kluczami ptaków.
Taką właśnie Sejneńszczyznę zobaczycie państwo w albumie „Jest taka kraina”. Publikacja podzielona jest na kilka części – historyczną, poświęconą współczesnym Sejnom i okolicy oraz przyrodniczą. Krzyszof Palewicz – autor zdjęć wykorzystanych w albumie, zajmuje się fotografią od 30 lat. Miał wystawy w kraju i na Litwie. Współautor zdjęć do albumów oraz innych publikacji o zasięgu ogólnopolskim(foldery, kalendarze, prasa, itd.). Specjalizuje się w fotografii przyrodniczej. Jest laureatem ogólnopolskich konkursów, organizowanych przez m.in. „Łowca Polskiego”, „Przyrodę Polską”, „Brać Łowiecką”.