Historia dzieci, które wraz z rodzinami zostały w 1940 r. wywiezione z polskich Kresów w głąb Rosji, a potem z armią gen. Andersa trafiły na Bliski Wschód i do Afryki.
69 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
Od 2011 r. rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, czyli polskiego podziemia niepodległościowego, które po II wojnie światowej zbrojnie wystąpiło przeciwko sowietyzacji Polski.
W latach 1944-56 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło – jak szacuje IPN – ok. 50 tys. osób (inne szacunki historyków mówią, że nie więcej niż ok. 20 tys.), które zginęły na mocy wyroków sądowych, zostały zamordowane lub zmarły w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, a także zginęły w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych. Ciała ofiar grzebano m.in. w utajnionych i w większości nieznanych do dziś miejscach - na i w pobliżu cmentarzy, w pobliżu siedzib aparatu bezpieczeństwa, w lasach i na poligonach wojskowych.
Do galerii malarstwa w Muzeum Ziemi Sejneńskiej został włączony obraz Jerzego Bieleckiego zatytułowany - ,,Wnętrze”.
Jerzy Bielecki urodził się w 1955 roku w Sejnach. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w latach 1974-1979. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem i ilustracją. Jest autorem ponad 20-stu wystaw indywidualnych na terenie Polski, a także USA i Francji. Jest stypendystą Ministra Kultury i Sztuki z 1984 roku. Prace są w zbiorach muzeów polskich, kolekcjach prywatnych w Europie, USA, Japonii, RPA. W 2006 roku miał w galerii Triada indywidualną wystawę malarstwa. W marcu 2008 roku galeria ta umieściła nazwisko artysty w ,,Kompasie Sztuki-rankingu polskich artystów współczesnych”.
Obraz jest darem autora dla Muzeum.
Na początku XIX w. Michał Haberman, właściciel ziemski, na miejscu zakupionego od Kotarskich folwarku Smolany założył dużą wieś Smolany (powiat sejneński). Sprowadził osadników z Mazur i Żydów. Dla katolików wybudował w latach
1834–1839 kościół jako filialny parafii Krasnopol. Dla jego obsługi w 1839r. sprowadził ze Zaręb Kościelnych ojców Reformatów, dla których wybudował obok kościoła klasztor. Parafia w Smolanach została erygowana 4 listopada 1897 dekretem biskupa Pawła Krajewskiego. W 1937 remontowano fundamenty, dach i wieżę kościoła. W 1948 i 1952 pokryto dach blachą ocynkowaną. W 1964 wymieniono podłogę, a w 1974 założono ogrzewanie za pomocą pieców akumulacyjnych, które w 1982 zamieniono na centralne. W kwietniu 1989 rozpoczęto remont kościoła. Rozebrano starą wieżę i zbudowano nową, wymieniono uszkodzoną więźbę dachową i pokryto cały kościół blachą miedzianą. Wyremontowano także organy.
Rodzina Państwa Jasionowskich związana od wielu lat z Sejnami przekazała pamiątkowe zdjęcia związane z Sejnami do Muzeum Ziemi Sejneńskiej. Zdjęcia publikujemy na facebooku muzealnym. Serdecznie dziękujemy za pamięć.